SON DAKİKA
Hava Durumu

Yapay zekadan en çok etkilenecek sektörler hangileri?

Teknoloji hızla ilerliyor. Buna paralel olarak yapay zekada aynı oranda gelişip iyiden iyiye hayatımıza girmeye başladı. Peki yapay zeka gelecekte en çok hangi sektörleri etkileyecek. İşte yanıtı haberimizde...

Haber Giriş Tarihi: 23.04.2024 17:00
Haber Güncellenme Tarihi: 23.04.2024 17:00
Kaynak: Haber Merkezi
Yapay zekadan en çok etkilenecek sektörler hangileri?

Güçlü AI araçları ChatGPT ve Google'ın Bard'ının piyasaya sürülmesinden bu yana, "robotların" insanların yerini alıp almayacağına ilişkin tartışmalar arttı ve araştırmalar bazı işlerin büyük ölçüde etkilenebileceğini gösteriyor. Kullanıcı isteklerine yanıt olarak metin veya başka içerik oluşturabilen bir yapay zeka türü olan üretken yapay zeka, OpenAI'nin ChatGPT'sinin halka sunulmasının ardından hızla popülerlik kazandı. Kasım 2022'de piyasaya sürülmesinden bu yana insanlar , üniversite düzeyinde makaleler yazmak ve kod oluşturmak da dahil olmak üzere çeşitli amaçlar için yapay zeka sohbet robotu ChatGPT'yi kullanıyor . AI yarışı , Google'ın 21 Mart'ta ChatGPT rakibi ve şirketin Google arama motorundan ayrı bir varlık olan Bard'ı piyasaya sürmesinin ardından kızıştı .

Goldman Sachs'ın yakın tarihli bir raporu , yaklaşık 300 milyon işin üretken yapay zekadan etkilenebileceğini tahmin ediyor, bu da dünya çapında işlerin yüzde 18'inin otomatikleştirilebileceği anlamına geliyor; daha gelişmiş ekonomiler, gelişmekte olan pazarlara göre daha ağır etkileniyor. Rapor ayrıca ABD ve Avrupa'daki işlerin üçte ikisinin "bir dereceye kadar yapay zeka otomasyonuna maruz kaldığını" ve tüm işlerin yaklaşık dörtte birinin tamamen yapay zeka tarafından gerçekleştirilebileceğini öngörüyor. Pensilvanya Üniversitesi ve OpenAI'den araştırmacılar, yılda 80.000 dolara kadar kazanan bazı eğitimli beyaz yakalı çalışanların iş gücü otomasyonundan en çok etkilenenler olduğunu buldu .

Rapora göre tarım, madencilik ve imalat sektörleri üretken yapay zekaya en az maruz kalan meslekler olurken, BT gibi bilgi işlem endüstrilerindeki işler en çok maruz kalanlar çünkü "programlama ve yazma becerilerini" kullanan işler yapay zekayla daha yakından ilişkili. GPT'nin yetenekleri. Üretken yapay zeka mükemmel değil; hem OpenAI hem de Google, programlarının bazen yanlış yanıtlar verdiğini ve ChatGPT'nin 2021'de sona eren bilgi tabanı ve Bard'ın sınırlı konuşma tutma özelliği gibi başka kusurları olduğunu kabul ediyor.

YAPAY ZEKADAN EN ÇOK ETKİLENECEK İŞLER

Finans ve bankacılık: Bankalar zaten yapay zekayı iş modellerine dahil etmeye başladı. Cambridge Alternatif Finans Merkezi ve Dünya Ekonomik Forumu'na göre bankaların yüzde 56'sı teknolojiyi yönetim gibi iş alanlarına uyguladıklarını, yüzde 52'si ise gelir elde etmek için kullandıklarını iddia ediyor. Capital One kıdemli başkan yardımcısı Abhijit Bose, Washington Post AI'nın tasarruf ve harcama konusunda ayrıntılı mali tavsiyeler vermek için potansiyel olarak "işlemleri izleyeceğini" söyledi . Morgan Stanley, varlık yönetimi veritabanını düzenlemek için OpenAI destekli sohbet robotlarını kullanmaya başladı ve danışmanların daha verimli bir şekilde veri toplamasına ve araştırma yapmasına yardımcı oldu. Dünya Ekonomik Forumu ayrıca yapay zekanın finans bölümüne üç değişiklik getireceğini öngörüyor : işten çıkarmalar, istihdam yaratma ve artan verimlilik. Ayrıca, 2027 yılına kadar Çin'in finans sektöründeki işlerin %23'ünün yerini yapay zekanın alacağını tahmin ediyorlar.

Medya ve pazarlama: Doğa Bilimleri baş bilimcisi Kristian Hammond BBC'ye 15 yıl içinde "haberlerin %90'ı makineler tarafından yazılacak" dedi . Doğa Bilimleri, duyuruları kazanmadan önce şirket raporlarını yazan bir AI yorumlama aracı olan Quill adında bir yazılıma sahiptir. Alman yayıncı Axel Springer, Şubat ayında, "modern teknoloji" ve otomasyon lehine işten çıkarmalar içeren "yalnızca dijitale" geçiş planlarını duyurdu . Business Insider , CNET ve CNBC gibi farklı medya kuruluşlarının muhabirleri, haber yazmak için ChatGPT'yi kullandı, ancak çoğu zaman yanlış bilgi içerdikleri için eleştirildiler. Wall Street Journal'a göre Ocak ayında BuzzFeed CEO'su Jonah Peretti, şirketin içeriği kişiselleştirmek ve sınavları geliştirmek için ChatGPT'ye güveneceğini duyurdu; bu da çalışanları dehşete düşürdü . Salesforce araştırmasına göre , pazarlama dünyasında pazarlamacıların %84'ü, 2020'de yapay zeka kullandığını bildirdi; bu oran 2019'daki %29'a göre çok büyük bir artış . Raporda ayrıca, yüksek performanslı pazarlama ekiplerinin 2020'de ortalama yedi farklı yapay zeka ve makine öğrenimi kullanımı elde ettiği ve yarısından fazlasının 2021'de bunların kullanımını artırmayı planladığı da iddia ediliyor.

Yasal hizmetler: Bir avukat, ChatGPT'yi kullanarak Sosyal Bilimler Araştırma Ağı'nda yayınlanan, bir sözleşme oluşturma, Yüksek Mahkeme'nin eşcinsel evliliğe ilişkin kararının neden temyiz edilmemesi gerektiğini açıklayan ve bu kararın geliştirilmesi de dahil olmak üzere çok sayıda ipucu içeren 14 sayfalık bir yasal makale yayınlamak için kullandı. emanet soruları. Makalenin yazarı ve Suffolk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Andrew Perlman, Reuters'e verdiği demeçte , yapay zeka robotunun "adalet sorunlarına erişim sağlama" ve bunu karşılayamayanlara hukuki hizmetler sunma potansiyeline sahip olduğunu söyledi . Legal Services Corp'un 2022 tarihli bir raporuna göre, düşük gelirli Amerikalılar, medeni hukuk sorunlarının %92'si için yeterli veya herhangi bir hukuki yardım alamıyor. Bazıları , bir hizmete sahip olan startup Lawgeex gibi, yapay zekayı yasal hizmetlere zaten dahil etmeye başladı. sözleşmeleri insanlardan daha hızlı okur ve iddia ettikleri şeyleri insanlardan daha doğru yapar.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.