SON DAKİKA
Hava Durumu

Rektum Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemleri

Rektum kanseri, erken tanı ve modern tedavi yöntemleri sayesinde yüksek iyileşme oranlarına sahip bir kanser türüdür. Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nin düzenlediği uluslararası sempozyumda, bu alanda son yıllarda yaşanan ilerlemeler ele alındı. Prof. Dr. Erman Aytaç, herkesin 45 yaşından itibaren kolonoskopi yaptırmasını önerirken, genetik riski olan bireylerde bu yaşın daha da öne çekilmesi gerektiğini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 25.04.2024 13:03
Haber Güncellenme Tarihi: 25.04.2024 13:23
Kaynak: Haber Merkezi
Rektum Kanserinde Yeni Tedavi Yöntemleri

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi'nde düzenlenen "Gastrointestinal Kanserin Tedavisindeki Gelişmeler" sempozyumu, rektum kanseri hastaları için umut verici gelişmeleri masaya yatırdı. 20 ülkeden 200'den fazla hekimin katıldığı sempozyumda, rektum kanserinin teşhis ve tedavisindeki son yenilikler ve teknolojik gelişmeler ele alındı.

Erken Teşhis Hayati Önem Taşıyor

Sempozyumda konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erman Aytaç, rektum kanserinin en sık nedeni olan poliplerin belirli bir zaman aralığında kanserleşebildiğini ve bu aşamada herhangi bir belirti olmayabileceğini vurguladı. Bu nedenle, 45 yaşından itibaren herkesin, risk faktörü olmasa bile kolonoskopi yaptırması gerektiğini söyledi. Genetik risk faktörleri bulunan kişilerde ise tarama yaşının 15'e kadar düşebileceğini belirtti. Prof. Dr. Aytaç, günümüzde neredeyse tüm kolon poliplerinin kolonoskopik olarak çıkarılabildiğini de ekledi.

Tam Şifa Mümkün!

Erken teşhis ve tedavi ile rektum kanserinde tam şifa sağlanabileceğini belirten Prof. Dr. Aytaç, hastalığın uzak organlara sıçramamış olması durumunda ilk seçenek olarak cerrahi tedavinin tercih edildiğini ifade etti. Metastaz yapmayan hastalarda kemoterapi veya ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir. Metastaz varlığında ise tıkanıklık, kanama veya perforasyon gibi durumlarda kemoterapi ilk tedavi seçeneği olmaktadır.

Prof. Dr. Aytaç, rektum kanserinin tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığını da sözlerine ekledi. Eskiden ileri evrede tespit edildiği için ameliyat olamaz denilen uzak metastazlı hastalarda yeni ilaç protokolleri ile tümör küçültülerek ameliyat edilebilir hale getirilebilmektedir.

Minimal İnvazif Cerrahi ile Daha Hızlı İyileşme

Cerrahi yöntemde son yıllarda robotik ve laparoskopik cerrahi gibi minimal invazif yöntemlerin kullanıldığını vurgulayan Prof. Dr. Aytaç, her iki yöntemin de açık cerrahiye göre daha hızlı iyileşme, daha az ağrı ve daha hızlı normal hayata dönüş gibi avantajlar sunduğunu söyledi. Robotik cerrahinin ise sunduğu iyi görüş ve manevra becerisi ile cerrah için daha konforlu ve başarı şansı yüksek bir ortam sağladığını belirtti.

Ameliyatsız Tedavi Seçenekleri Tartışılıyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Leyla Özer ise son yıllarda kanser tedavisinde çığır açan gelişmeler sayesinde rektum kanserinin daha iyi kontrol altına alınabildiğini vurguladı. Radyoterapi ve kemoterapinin birlikte ve daha uzun süre kullanımı ile tümörün hastaların bir kısmında tamamen kaybolabildiğini belirten Prof. Dr. Özer, bu oranın %20-25 civarında olduğunu söyledi. Radyoterapi ve kemoterapi sonrası tümörün kolonoskopi, MR ve PET ile tamamen kaybolduğu gösterildiği takdirde bu hastalarda ameliyatsız tedavi seçeneği tartışılabilir.

Ancak Prof. Dr. Özer, bu bilginin rektum kanserinin artık tamamen ameliyatsız tedavi edilebildiğine dair bir genelleme yapmak için yanlış bir mesaj olacağı konusunda uyardı. Ameliyatsız tedavi seçeneğinin, özellikle rektumu korumanın mümkün olmadığı, ameliyat sonrası kalıcı stoma açılma ihtimali olan hastalarda radyoterapi ve kemoterapi sonrası tümörün tamamen kaybolduğu durumlarda tartışılabileceğini belirtti.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.