SON DAKİKA
Hava Durumu

Vertigonuz varsa dikkat: İşten ayrılabilirsiniz

Her geçen gün hayata daha çok dahil olan yeni yaşam ve çalışma koşulları, yıkıcı hızıyla sağlığı da tehdit ediyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.04.2024 16:15
Haber Güncellenme Tarihi: 17.04.2024 16:15
Kaynak: IGF
Vertigonuz varsa dikkat: İşten ayrılabilirsiniz

Denge kaybı ve baş dönmesi gibi belirtilerle ortaya çıkan vertigo, yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen bir durum olarak biliniyor. Uluslararası Vestibüler Derneği, Dünya Vertigo Farkındalık Haftası'nda "Vertigo'ya Yön Ver" sloganıyla hastalığa dikkat çekiyor.

Uluslararası Vestibüler Derneği Başkanı Prof. Dr. Nuri Özgirgin, uzun çalışma saatleri, stres ve uykusuzluğun vertigo için tetikleyici faktörler olduğunu belirtiyor. Vertigonun çalışanların verimini düşürdüğünü hatta bazı durumlarda iş kaybına neden olduğunu ifade ediyor. Araştırmalara göre vertigo yaşayan kişilerin büyük bir kısmı iş yüklerini azaltmak zorunda kalırken, bazı günler işe gidemiyor ve bir kısmı işlerinden ayrılmak zorunda kalıyor.

Prof. Dr. Özgirgin, vertigonun her yaşta görülebileceğini ancak yaşla birlikte iç kulaktaki denge hücrelerinin yıpranmasıyla riskin arttığını vurguluyor. Özellikle 65 yaş üzerindeki kişilerin yüzde 20'sinin denge sorunları yaşadığını, 80 yaş üstü nüfusun ise yüzde 85'inin dengesizlikten şikayetçi olduğunu belirtiyor. Bu yaş grubundaki tedavilerde vestibüler rehabilitasyonun önemli bir rol oynadığını söylüyor.

Vertigonun doğru tanı ile tedavi edilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Özgirgin, hastalığın toplumu ciddi şekilde etkileyen bir sorun olduğunu ve bu konuda farkındalık yaratmayı hedeflediklerini ifade ediyor. Uluslararası Vestibüler Derneği'nin, bilim insanlarının katılımıyla oluşturulan bir platform olduğunu ve bu sayede hekimlerin bilgi paylaşımını ve toplumu bilgilendirmeyi amaçladığını belirtiyor.

Kaynak: IGF

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.