SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT Bekleyenlere Büyük Müjde! Kademeli Emeklilikte Yeni Dönem Başlıyor

2000-2008 yılları arasında SGK’ya giriş yapmış olanlar, ikinci bir Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasının çıkıp çıkmayacağını merakla bekliyor. Binlerce emekli olmak isteyen vatandaş, kademeli emeklilik düzenlemesinin çıkması için büyük bir beklenti içerisinde. Peki, kademeli emeklilik ile ilgili son gelişmeler neler? İşte detaylar...

Haber Giriş Tarihi: 24.06.2024 10:27
Haber Güncellenme Tarihi: 24.06.2024 10:27
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
EYT Bekleyenlere Büyük Müjde! Kademeli Emeklilikte Yeni Dönem Başlıyor

2000-2008 yılları arasında SGK’ya giriş yapmış olanlar, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) grubunda yer alıyor. Kademeli emeklilik beklentileri yoğunlaştı. 2000-2008 arası SSK sigorta girişi olanlar, kademeli erken emeklilik olup olmayacağını merak ediyor. Kademeli emeklilik, Türkiye’de son zamanların en çok konuşulan emeklilik sistemlerinden biri haline geldi. Özellikle EYT’yi kaçıran milyonlarca kişi için umut ışığı olarak görülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada kademeli emeklilik ve staj sigortası ile ilgili son durumu paylaştı.

EYT Bekleyenlere Müjde!

2000-2008 yılları arasında SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na kayıtlı olanlar için yeni bir düzenleme gündeme geldi. EYT kapsamında olamayan sigortalılar için belirlenen kademeli yaş şartları, işe giriş tarihlerine göre değişiklik gösteriyor. 2000-2008 yılları arasında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) girişleri olanlar, Türkiye’de sosyal güvenlik sisteminde belirli değişikliklerden etkilenmişlerdir. Bu dönem, Türkiye’nin sosyal güvenlik sisteminde reformların gerçekleştirildiği bir dönemi kapsar. 2000-2008 arası 44-51 yaş şartı önerisi geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Erken Emeklilik Sinyali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçim öncesinde yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin emeklilik sistemi için köklü değişiklikler olacağını duyurmuştu. Erdoğan’ın açıklamalarına göre kademeli emeklilik sistemi ile 2000-2008 arası SGK girişi olan vatandaşlara erken emeklilik imkanı tanınacak. Erken emeklilik ile ilgili yeni detaylar da belli oldu. Peki kademeli emeklilik kimleri kapsıyor, şartları neler? Kimler erken emekli olabilecek?

Prim ve Yaş Şartlarında Değişiklik

EYT sonrasında, 5 milyonu aşkın 8 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı emekli oldu. Prim gününü dolduramayanlar ise borçlanma formülü ile emeklilik hakkı kazandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan çalışma kapsamında, sigorta başlangıç tarihleri 1999 sonrası olanlar için kademeli emeklilik sisteminin onaylanması halinde, 2000 ve 2008 arası sigorta girişi olanlar, istenen koşulları sağladıkları takdirde emekli olabilecekler. 2000 ve 2008 arası sigorta girişi olanlara erken emeklilik var mı? EYT düzenlemesinden yararlanamayan ve kapsam dışında kalanlar için yeni emeklilik reformu beklentisi kamuoyunda söz konusu.

 Kademeli Emeklilik Detayları

Kademeli emeklilik sisteminin onaylanması halinde, EYT düzenlemesi sonrasında güncellenen prim-yaş listesine göre 2000 ve 2008 arası sigortalı olanlar erken emekli olabilecekler. Sigorta başlangıç tarihleri 1999 sonrası olanlar için de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan çalışma kapsamında kademeli emeklilik sisteminin onaylanması halinde, 2000 ve 2008 arası sigorta girişi olanlar, istenen koşulları sağladıkları takdirde emekli olabilecekler.

Bakan Işıkhan’dan Staj Sigortası ve Kademeli Emeklilik Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği staj sigortası ve kademeli emeklilik hakkında herhangi bir çalışmalarının olmadığını söyledi. Ancak kademeli emeklilik bekleyenler, yeni düzenlemenin Meclis’ten geçeceğine ilişkin umutlarını sürdürüyor. Kademeli emeklilik kimleri kapsıyor, şartları neler?

Yaşa Göre Kademeli Erken Emeklilik Şartları

Kademeli emeklilik düzenlemesine onay verilmesi durumunda işe giriş tarihine göre emeklilik yaşının öne çekilmesi söz konusu olacak. Şayet yeni torba yasa ile kademeli emeklilik teklifi kabul edilirse, 2000 yılında işe başlayan bir kişi 6 yıla kadar erken emeklilik hakkına sahip olacak. İşe giriş tarihi ilerledikçe emekli olma yaşı artıyor. Kademeli emeklilikte SSK’lı çalışanlar belirli yaşa ve prim sayısına ulaştıktan sonra kademeli olarak emekli olmalarını sağlayan sistemdir. A Haber’de yer alan habere göre, sigortalılık süresi ve prim günü sayısına göre emeklilik şartları:

- **SSK’lı Kadınlar ve Erkekler İçin Erken Emeklilik Şartları:**
  - SSK’lı kadınlar erken emeklilik şartları: 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000 – 5975 arası prim günü.
  - SSK’lı erkekler erken emeklilik şartları: 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 – 5975 arası prim günü.
  - BAĞ-KUR’lu kadınlar erken emeklilik şartları: 7200 prim günü.
  - BAĞ-KUR’lu erkekler emekli olmak için 9000 prim günü şartını yerine getirmesi gerekiyor. Prim eşitleme düzenlemesi ile 9000 prim gün sayısı 7200 güne düşecek.
  - Emekli Sandığı’na tabi kadınlar: 7200 prim günde,
  - Emekli Sandığı’na tabi erkeklerin primi 9000 gündür.

 Kademeli Emeklilik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlıkları yürütülen yeni emeklilik sisteminin ne zaman TBMM’ye geleceğine ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ikinci bir torba yasa daha Meclis gündemine geliyor. Yeni düzenleme ile ev hanımlarına sosyal güvence desteği ve emeklilik yolu açılacak. Son hazırlıkları yapılan teklifin, kısa süre içinde Meclis’e sunulması bekleniyor. Böylelikle ev hanımlarına emeklilik imkanı sağlanacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.