SON DAKİKA
Hava Durumu

Dar Gelirli Hanelere Müjde: Bakanlık Aile Destek Paketi Ödemelerine Devam Edecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli hanelere yönelik sağlanan Aile Destek Paketi ödemeleri, ailelerin gelir durumlarına göre belirlenen tutarlarda hesaplara yatırılmaya devam ediyor. Daha önce Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, bu ödemelerin 850 TL ile 1250 TL arasında değişen miktarlarda ve en fazla 12 ay süreyle yapılacağı belirtilmişti. Haziran ayına yaklaşırken, aile destek programı ödemelerinin sona ereceği tarih merak konusu oldu.

Haber Giriş Tarihi: 24.05.2024 11:30
Haber Güncellenme Tarihi: 24.05.2024 11:30
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Dar Gelirli Hanelere Müjde: Bakanlık Aile Destek Paketi Ödemelerine Devam Edecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Aile Destek Programı ödemeleri, dar gelirli hanelere önemli bir destek sunmaktadır. Her ayın 15’i ile 31’i arasında hesaplara yatırılan bu ödemeler, hanelerin gelir durumuna göre farklı tutarlarda gerçekleştirilmektedir. Peki, Aile Destek ödemeleri 1 yıl daha uzatıldı mı? Aile Destek Programı ne zaman bitiyor?

2024 Aile Destek Yardımı Zammı Geldi mi?

Aile destek yardımı ödemelerinin artıp artmayacağı merak konusu oldu. Bakanlık ödeme tutarını geçtiğimiz yıl 850 TL ile 1250 TL olarak güncellemişti. 2024 yılı için henüz yeni bir zam açıklaması yapılmadı.

Aile Destek Paketi Başvuruları Ne Zaman Bitiyor?

850 TL ile 1250 TL arasında değişen tutarlarda olmak üzere en fazla 12 ay süreyle Aile Destek Programı ödemesi gerçekleştirilecektir. 12 aylık ödeme döneminin son ödemesi 2024 yılı Haziran ayı için olup, bu dönemin ödemesi takip eden Temmuz ayında gerçekleştirilerek destek programı sona erecektir.

Aile Destek Ödemeleri Ne Kadar?

Aile Destek Programı kapsamındaki geçerli başvurular, hanenin sosyoekonomik profilinin ve gelir seviyesinin belirlenmesi için ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına iletilecek olup, bu hanelerden 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğu tespit edilenler, bu tespiti takip eden ödeme dönemi itibarıyla destek programından yararlanabilecektir.

- **450 TL ve altı gelir:** 1.250 TL
- **450 TL üzeri – 911,15 TL ve altı gelir:** 1.100 TL
- **911,15 TL üzeri – 1372,30 TL ve altı gelir:** 950 TL
- **1372,30 TL üzeri – 2.835,60 TL’den az gelir:** 850 TL

Çocuk Destek Bileşeni

Aile Destek Programı kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre de destek sağlanmaktadır. Aylık ilave destek tutarları şu şekildedir:

- **1-2 çocuklu hanelere:** 350 TL
- **3 çocuklu hanelere:** 450 TL
- **4 çocuklu hanelere:** 550 TL
- **5 ve daha fazla çocuklu hanelere:** 650 TL

Aile Destek Ödemeleri Nasıl Sorgulanır?

Her ay yapılan aile destek ödemelerinin hesaplara geçip geçmediği e-Devlet üzerinden kolayca öğrenilebiliyor. Bunun için e-Devlet sistemi üzerinden, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı” ve “Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama” ekranına T.C. kimlik numarası ile giriş yapılması gerekiyor.

[Aile Destek Ödemesi Sorgulama İçin Tıklayınız](https://www.turkiye.gov.tr/)

Aile Destek Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Destek Programı başvuruları, e-Devlet Kapısı üzerinden veya ikametgâh adresinin bağlı olduğu 3294 sayılı Kanun kapsamında kurulmuş Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılabilmektedir.

Güncel bilgiler ve detaylı haberler için bizi takip etmeye devam edin. Aile Destek Paketi ödemeleri ve diğer sosyal yardımlar hakkında en güncel bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.