SON DAKİKA
Hava Durumu

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır! Tıklayın Hemen Öğrenin

Bedelli Askerlikte BÜYÜK FIRSAT! 2024 Başvuruları Başladı! Detaylar ve Şartlar...

Haber Giriş Tarihi: 12.06.2024 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 12.06.2024 15:01
Kaynak: Haber Merkezi
Haberyazilimi.com
Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır! Tıklayın Hemen Öğrenin

Bedelli askerlik müjdesi geldi! 2024 yılı için bedelli askerlik başvuruları başladı ve bu fırsatı kaçırmak istemeyenler için tüm detaylar açıklandı. Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır, hangi şartlar gerekiyor ve ödeme süreçleri nasıl işleyecek? İşte tüm merak edilenler...

Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bedelli askerlik başvuruları, askerlik şubelerinden veya e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Başvurunun ardından ödeme süreci hemen başlıyor. 7179 sayılı Askeralma Kanunu 9’uncu maddesi gereğince, bedelli askerliğe başvurmak isteyen yükümlüler, müracaat tarihine kadar (bu tarih dahil) yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayanlardan istekli olanlar e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuru yapabiliyor.

Kimler Başvurabilir?

- **Yoklama Kaçağı Olmayanlar:** Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olmayan yükümlüler e-Devlet üzerinden veya askerlik şubelerinden başvuruda bulunabilirler.
- **Yoklama Kaçağı Olanlar:** Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya kaydı olan yükümlüler ise sadece askerlik şubelerinden başvuru yapabilirler.

Başvuru Şartları

- **Askerlik Çağına Girmiş Olmak:** Fiilî askerlik hizmetine başlamamış olmak.
- **Sağlık Muayenesi:** Yoklamaya esas sağlık muayenelerini tamamlayarak “Askerliğe Elverişlidir” kararı alınmış olmalı.
- **Kura ve Sınıflandırma:** Kura veya sınıflandırma işlemi sonucunda bedelli askerlik hakkı kazanmak ve bu haktan vazgeçmemiş olmak.
- **Ödeme:** Kanun’un belirlediği bedel tutarını müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin olarak ödemek.

Başvuru Süreci

- **e-Devlet Üzerinden Başvuru:** Bedelli askerlik başvurusu e-Devlet üzerinden kolayca yapılabilir.
- **Askerlik Şubelerinden Başvuru:** Yoklama kaçağı olanlar veya e-Devlet üzerinden başvuru yapamayanlar, en yakın askerlik şubesine giderek başvuru yapabilirler.
- **Gerekli Belgeler:** Başvuru sırasında kimlik belgesi, askerlik durum belgesi gibi gerekli evrakları hazırlamanız gerekiyor.

Ödeme ve Kura Süreci

- **Ödeme:** Bedelli askerlik başvurusu kabul edilen yükümlüler, belirlenen bedel tutarını iki ay içinde peşin olarak ödemelidir.
- **Kura:** Başvuruların ardından kura ve sınıflandırma işlemi gerçekleştirilir. Kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler, ödedikleri bedel tutarını geri alabilirler.

Bedelli Askerlik Eğitimi

Bedelli askerlik hizmetinden yararlananlar, 28 gün temel askerlik eğitimi alarak askerlik hizmetini tamamlarlar.

### Güncel Bedelli Askerlik Ücretleri ve Detaylar
- **Kanun’un 9’uncu Maddesi:** Ödeme yaptığı tarihte geçerli olan bedel tutarını, müracaat tarihinden itibaren iki ay içinde peşin olarak ödemek.
- **Ek Bedel:** Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olanlar için ek bedel tutarını da ödemek zorundadırlar.

Son Başvuru Tarihi

Bedelli askerlik başvuruları yılın son mesai günü, mesai bitimine kadar yapılabilir. Başvuruların ardından ödemelerini zamanında yapan yükümlüler, müteakip yıl içinde celp ve sevk dönemleri için tercihlerini güncelleyebilirler.

Hemen Başvurun ve Bu Büyük Fırsatı Kaçırmayın!

Bu büyük fırsat hakkında daha fazla bilgi almak ve başvurunuzu yapmak için e-Devlet platformunu veya en yakın askerlik şubesini ziyaret edin. Bedelli askerlik ile ilgili en güncel haberler ve detaylar için bizi takip etmeye devam edin!

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.