SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyanın en iyi üniversiteleri belli: Türkiye'den 5 üniversite var

QS 2025 Dünya Üniversiteleri Sıralaması Açıklandı: MIT Zirveyi Kaptırmadı...

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2024 10:01
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2024 10:01
Kaynak: Haber Merkezi
Dünyanın en iyi üniversiteleri belli: Türkiye'den 5 üniversite var

QS 2025 Dünya Üniversiteleri Sıralaması açıklandı ve Massachusetts Institute of Technology (MIT), 13. kez listenin başını çekerek zirvedeki yerini korudu. MIT'yi İngiltere'den Imperial College London ve Oxford Üniversitesi takip etti.

Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) Harvard Üniversitesi 96.8 puanla dördüncü sırada yer alırken, beşinci sırada 96.7 puanla Cambridge Üniversitesi bulunuyor.

Türkiye’den 5 Üniversite İlk 500’de

Bu yıl Türkiye’den de beş üniversite ilk 500’e girmeyi başardı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 285., İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 326., Koç Üniversitesi 401., Boğaziçi Üniversitesi 418. ve Bilkent Üniversitesi 477. sırada yer aldı.

En Kapsamlı Çalışma

Bu yılki sıralama, 1.500'ün üzerinde üniversitenin incelenmesiyle şimdiye kadarki en kapsamlı çalışma olarak öne çıktı. Değerlendirme milyonlarca akademik makale ve uzman görüşünün analizine dayanıyor.

Sıralama Kriterleri

Sıralamada kullanılan ölçütler arasında akademik itibar, işveren itibarı, öğretim üyesi-öğrenci oranı, öğretim üyesi başına düşen atıf sayısı, uluslararası öğretim üyesi oranı, uluslararası öğrenci oranı, uluslararası araştırma ağı, istihdam sonuçları ve sürdürülebilirlik bulunuyor.

ABD ve Avrupa Üniversiteleri Üst Sıralarda

197 üniversiteyle en yüksek sayıda eğitim kurumu sokmayı başaran ülke ABD olurken, Avrupa ülkeleri de benzer bir başarı elde etti. Avrupa üniversiteleri, büyük çoğunluğu İngiltere'de olmak üzere, ilk 10 sıranın yarısına sahip oldu. İngiltere, ilk 10’da yer alan dört üniversitesiyle sıralamada ikinci en yüksek üniversite sayısına sahip ülke oldu.

Avrupa'nın En İyi Üniversiteleri

QS'e göre, 2025 yılının Avrupa'daki en iyi üniversitesi, dünya çapında da ilk 3’te yer alan Imperial College London (98.5) olurken, onu Oxford Üniversitesi (96.9) izledi. Cambridge Üniversitesi (96.7), ETH Zürih (93.9) ve University College London (91.6) da Avrupa eğitim kurumları arasında ilk 10’da yer aldı. ETH Zürih ve Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) ile İngiltere'den sonra Avrupa'da ilk 10’da en fazla eğitim kurumu bulunan İsviçre olurken, Fransa ve Almanya da sırasıyla Universite PSL ve Münih Teknik Üniversitesi ile Avrupa sıralamasında ilk 10'a girmeyi başardı.

Mansiyon Ödülleri

ABD ve İngiltere’den sonra, Çin 71 üniversite ile listede en fazla üniversiteye sahip ülke oldu. Pekin Üniversitesi ve Tsinghua Üniversitesi, sırasıyla 88.5 ve 86.5 puanlarıyla ilk 20'de yer aldı. Singapur’daki üniversiteler de listede üst sıralarda yer aldı; Singapur Ulusal Üniversitesi (NUS) ilk 10’a girerken, Singapur Nanyang Teknoloji Üniversitesi (NTU) dünya çapında 14. sırada yer aldı.

QS 2025 Dünya Üniversiteleri Sıralaması, dünya genelindeki üniversitelerin akademik ve işveren itibarı, uluslararası işbirlikleri ve sürdürülebilirlik gibi kriterler üzerinden kapsamlı bir değerlendirme sunarak, öğrencilere ve akademisyenlere küresel eğitim alanında önemli bir rehber olmaya devam ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.