SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Yusuf Tekin’den Özel Okul Öğretmenlerine "Daha ne kadar görüşeceğiz?"

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, özel okul öğretmenlerinin taban maaş talepleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Daha ne kadar görüşeceğiz?" ifadelerini kullandı. Tekin, özel okul öğretmenleriyle yaşanan görüşme sürecine ilişkin detayları ve eleştirileri yanıtladı.

Haber Giriş Tarihi: 28.06.2024 11:20
Haber Güncellenme Tarihi: 28.06.2024 11:20
Kaynak: Haber Merkezi
Bakan Yusuf Tekin’den Özel Okul Öğretmenlerine "Daha ne kadar görüşeceğiz?"

Veliler ve Öğretmenler Hedefte

Geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda Finlandiya örneği üzerinden velileri eleştiren Tekin, bu kez özel okul öğretmenlerini hedef aldı. Pazartesi akşamı Ankara’da eğitim sendikalarının başkanlarını davet ettiği bir akşam yemeğinde konuşan Bakan Tekin, özel okul öğretmenlerinin taleplerine yönelik yaptığı açıklamalarla gündeme oturdu.

Sendikaların Tepkisi ve Eylem

Tekin’in yemek davetini kabul etmeyen TÖB-SEN, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş, bu tür toplantıların katılımcıların sorunlarını ifade edebileceği bir formatta düzenlenmesi gerektiğini belirterek, toplantıya katılmadı. Davet, özel sektör öğretmenleri sendikasına ise ulaşmadı. Gölbaşı Mogan MTAL Uygulama Oteli’nde düzenlenen toplantıya davet edilmeyen özel okul öğretmenleri, otelin girişinde eylem yaptı. Eylem sonrası Bakan Tekin, özel sektör öğretmenleri sendikası yöneticileriyle görüştü.

Görüşme Detayları ve Taban Maaş Talepleri

Sendikadan yapılan açıklamada, taban maaş taleplerini hayata geçirmek için alternatif yöntemlerin de görüşmede dile getirildiği belirtildi. Açıklamada, "Saatlerce bekleyişimizin ardından MYK heyetimiz Sayın Bakan Yusuf Tekin ve Bakanlık heyeti ile uzun süren bir görüşme yaptı. Taban maaşın zorunluluğu ve alternatif yöntemler tartışıldı. Ayrıntıları görüşmek üzere 26 Haziran’da Bakan Yardımcısı Kemal Şamlıoğlu ile yeni bir görüşme planlandı" denildi.

Bakan Tekin’in görüşme sonrası öğretmenlere "İyi bakın kendinize" dediği, bir öğretmene ise "Ağlıyor musun, gözlerin yaşarmış" dediği görüldü. Bugün Meclis’te gazetecilere konuşan Tekin, "Sanki onları bekletiyormuşuz gibi bir algı yaratıyorlar. Kendileri randevusuz geldiler" ifadelerini kullandı.

“Görüşmelerimiz Sürecek”

Tekin, "Eğitim sektöründe sendikalarla yaptığımız toplantı gece 12'ye kadar sürdü. Özel sektör öğretmenleriyle de uzun bir görüşme yaptık. Toplamda 8-10 defa görüştük. Daha ne kadar görüşeceğiz? Sorunların çözümü için adım atıyoruz" dedi. Taban maaş talepleriyle ilgili olarak da, "Sorunlarını çözmek için her iki tarafla da gerekli müzakereleri yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Velilerden Tepki: “Suçlanmayan Bir Tek Veli Kalmıştı”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in velileri hedef alan açıklamaları da tepkilere yol açtı. Velilerin, Türkiye’deki eğitim sürecini Finlandiya gibi ülkelerle kıyaslamasına değinen Tekin, velilerin çocuklarına nasıl davrandıkları konusunda da kıyaslama yapmaları gerektiğini belirtti.

Veli-Der Ankara Şube Başkanı Hülya Daran Deveci, Tekin’in kıyaslamasını eleştirerek, "Suçlanmayan bir tek veli kalmıştı. Velileri suçlamaktan vazgeçin. Türkiye'deki velilerin yaşam koşulları Finlandiya'dakilerle kıyaslanamaz. Bakanlık, velilerin yükünü hafifletmeli" dedi.

Deveci, Türkiye'deki velilerin yaşam mücadelesi verdiğini ve çocuklarıyla yeterince ilgilenemediğini, çünkü ekonomik sıkıntılar nedeniyle velilerin çocuklarının ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandığını belirtti. Velilerin bu koşullar altında çocuklarına yeterince destek olamamalarının sorumluluğunun Bakanlıkta olduğunu vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.