SON DAKİKA
Hava Durumu

Maymunlar Tekrar Savaş Alanında: Kingdom of the Planet of the Apes Kurtuluş Hikayesi ile Geri Dönüyor!

Kingdom of the Planet of the Apes, 300 yıl sonra geçen ve Caesar'ın hikayesiyle birçok benzerlik taşıyan bir film. Noa adında genç bir goril, tiran Proximus Caesar tarafından saldırıya uğrayan köyünü ve esir alınan sevdiklerini kurtarmaya çalışıyor.

Haber Giriş Tarihi: 05.05.2024 21:22
Haber Güncellenme Tarihi: 05.05.2024 21:22
Kaynak: Haber Merkezi
Maymunlar Tekrar Savaş Alanında: Kingdom of the Planet of the Apes Kurtuluş Hikayesi ile Geri Dönüyor!

Kingdom of the Planet of the Apes, Caesar'ın hikayesiyle birçok benzerlik taşıyor ancak sıyrılabilmek için reboot serisinin hikayesini tekrar etmekten kaçınmalı. Yeniden başlatılan serinin dördüncü filmi, War for the Planet of the Apes'in bitişinden 300 yıl sonrasını konu alıyor. Hikaye, köyü tiran Proximus Caesar tarafından saldırıya uğrayan ve arkadaşları ile ailesi esir alınan genç bir goril olan Noa'yı takip ediyor. Artık onları zalim ape liderinden kurtarmak için bir göreve çıkmıştır.

Kingdom of the Planet of the Apes'in hikayesi Proximus'un daha fazla güç elde etmek için Caesar'ın öğretilerini çarpıttığı gerçeğini barındırsa da, anlatının özünde Noa'nın kurtarma görevi yatıyor. Tiranla çatışacak ve muhtemelen onun yönetimini durdurmaya çalışacak olsa da, asıl motivasyonu köyünü kurtarmak. Bu, genç gorilin ne kadar asil olduğunu ve Caesar'ın değerlerini yansıttığını gösterse de, kurtarma görevi hikayesi, orijinal reboot serisinde bulunan hikayeyi tekrar etme riski taşıyor.

Kingdom İlk Reboot Serisiyle Aynı Hataya Düşüyor

Ana Kötü Yine Maymunları Esir Alıyor: Proximus'un Noa'nın köyünü ele geçirmesi, Caesar'ın filmlerinde insan kötü karakterlerin davranışlarını akla getiriyor. Rise of the Planet of the Apes'de merkezi hikayenin bir kısmı, Caesar'ın bir maymun barınağındaki diğer maymunları kaçış planı yapabilecek kadar zeki hale getirmesiydi. Benzer bir hikaye, War for the Planet of the Apes'de de kullanıldı ve Caesar'ın halkına insan esirlerden kaçmasına ve güvenli bir ev bulmasına yardım etmesini konu aldı. Bu hikaye, reboot evreninde Caesar'ın mirasını perçinlese de, ilk filmin olay örgüsünün geniş çaplı bir tekrarıydı.

Kingdom of the Planet of the Apes, ana karakterin ailesini tehdit eden düşman olarak bu sefer bir maymunu konumlandırarak bu hikayeyi bir kez daha tekrar ediyor gibi görünüyor. Bu, reboot evrenindeki Planet of the Apes filmlerinin üçünde de maymunların esaretten kurtulmaya odaklanıldığı anlamına geliyor. Yeni filmin çıkışında muhtemelen temel farklılıklar ortaya çıkacak olsa da, kendisini önceki filmlerden ayırmak ve Caesar'ın hikayelerinden sıyrılmak için daha fazlasını yapması gerekiyor. Ancak, reboot serisi aynı zamanda dördüncü filmin geçmişinden nasıl sıyrılabileceğine dair ipuçları da veriyor.

Caesar'ın Serisinden Bir Film Kingdom'ı Nasıl Daha İyi Hale Getirebilir?

Şafak Vakti Maymunların Esaretini Filmin Küçük Bir Parçası Olarak Kullanıyor: Reboot serisindeki her filmde tutsak maymunlar yer alsa da, Şafak Vakti bu durumu çok daha geniş hikayesinin yalnızca küçük bir parçası olarak kullanıyor. Maymunlar, filmde Koba'nın Caesar'a hala sadık olanları görünüşteki ölümüne rağmen hapsetmesiyle yalnızca filmin sonuna yakın bir süreliğine tutsak kalıyorlar. Gerçek çatışma olan Caesar ile Koba arasındaki son hesaplaşmadan önce serbest bırakılıyorlar. Maymunların tutsak olması, filmin çok daha karmaşık ve kapsamlı anlatımının yalnızca küçük bir parçası.

Kingdom of the Planet of the Apes, önceki bölümlerden 300 yıl sonra geçiyor ve bu sayede maymunların tutsak kalmasını çok daha karmaşık bir anlatının küçük bir parçası olarak kullanma şansına sahip. Bu, yaklaşan filmi önceki filmlerden farklılaştırmaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda zaman atlamanın yaratıcı bir yeni hikayeye nasıl kapı açabileceğini de gösterecek. Filmin merkezi kurtarma görevi öncülüne rağmen içinde barındırdığı çok sayıda unsur göz önüne alındığında, Şafak Vakti'ndan ilham alarak tutsak maymunların ötesinde yankı uyandıran bir hikaye anlatabilir.

Kingdom'ın Daha Büyük Hikayesi Ne Olabilir?

İnsanlar ve Teknoloji Daha Geniş Bir Odağı Olabilir: Kingdom of the Planet of the Apes, Noa'nın köyünü kurtarmasının ötesinde daha geniş bir hikayenin zeminini hazırlıyor. Bunlardan ilki, Proximus'un tüm maymun türünün tiran hükümdarı olarak yerini sağlamlaştırmak için insan teknolojisini kullanarak bir silah inşa etmesi. O ve diğer maymunlar güç elde etmek için teknolojiyi kullanmaya başladıkça, Noa halkına kaçmasına yardım ettikten sonra bile onları güvende tutmak için onu durdurma yükümlülüğü hissedebilir. Bu, aynı zamanda insanları da hikaye için daha önemli hale getirebilir.

Özellikle de Proximus'un avladığı vahşi insanlara kıyasla modern insanlar kadar zeki görünen Noa'nın insan arkadaşı Mae dikkat çekiyor. İnsan teknolojisi hakkındaki bilgisi, Proximus'un daha fazla güç elde etmek için onun yardımına ihtiyaç duyduğu şey olabilir. Bu, kurtarma görevini daha da tehlikeli hale getirir, çünkü altında yatan hikaye, maymun lideri Mae'ye teknolojiyi nasıl kullanacağını öğretirse, dünyanın en güçlü maymunu haline geleceği gerçeğine dayanır.

Kingdom of the Planet of the Apes, Caesar'ın serisindeki filmlere oldukça benzer bir hikayeye hazırlanıyor olsa da, kendini tekrar etmekten kaçınmak için kullanabileceği başka birçok öğe de barındırıyor. Filmin kendi başına yeni bir üçlemenin ilki olması beklendiğinden, fragmanlarda tanıtılan daha basit hikaye, aslında çok daha büyük bir görevin gizlendiğini işaret ediyor olabilir. Filmin vizyona girmesine az bir süre kala, Noa'nın kurtarma görevinin filmin plotünde ne kadar büyük bir rol oynayacağını tam olarak anlayacağız.

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.